Winter fleece 80g/m² cold protection fleece plant protection
From 2,61 €Content: 1,6 sqm (1,63 € / sqm)Unit price /UnavailableGround anchor plastic anchor for weed control fabric without barbs in various quantities
From 3,84 €Content: 10 Pcs (0,38 € / Pcs)Unit price /UnavailableFilm holder for insulation film, bubble wrap, bubble wrap, foil nets
From 13,88 €Content: 10 Pcs (1,38 € / Pcs)Unit price /UnavailableFrost protection cover, 80g/m² – strong winter protection for plants
11,95 €Content: 1 Pcs (11,95 € / Pcs)Unit price /UnavailableSandbag – a fabric bag made for extreme loads
From 0,80 €Content: 1 Pcs (0,80 € / Pcs)Unit price /UnavailableRaschel bags, 100 pieces – true all-rounders for storage
From 20,00 €Content: 100 Pcs (0,20 € / Pcs)Unit price /UnavailableBubble wrap 1.2 m wide 2-ply – Versatile protection for plants and delicate objects
2,24 €Content: 1,2 sqm (1,87 € / sqm)Unit price /UnavailableJute fabric Jute fabric (sold by the meter) Plant winter protection Frost protection Shading fabric
6,53 €Content: 1 sqm (6,53 € / sqm)Unit price /UnavailableJute sack – versatile for storage and decoration
From 8,62 €Content: 1 Pcs (8,62 € / Pcs)Unit price /UnavailableWinter protection cover 40g/m² - protective cover for your plants
From 15,58 €Content: 1 Pcs (15,58 € / Pcs)Unit price /UnavailableWinter protection starter set: Ideal cold and frost protection in various sizes and strengths
From 36,39 €Content: 1 Pcs (36,39 € / Pcs)Unit price /UnavailableAutumn fertilizer for conifers and hedges Mineral fertilizer Fertilizer Plant fertilizer
From 23,64 €Content: 3 kg (7,88 € / kg)Unit price /UnavailableAutumn fertilizer for lawns Lawn fertilizer Mineral fertilizer Fertilizer
From 23,64 €Content: 3 kg (7,88 € / kg)Unit price /Unavailable
As the days grow shorter, it’s time for the year’s most important preparations around the home and garden. Our autumn collection has everything you need to get your home and garden ready for the colder months.
- Frost & winter protection: Horticultural fleece, frost protection covers, coconut fibre discs and jute fabric protect potted plants, garden beds and sensitive trees and shrubs.
- Keep leaves under control: Gutter leaf guards and fine-mesh nets for ponds and pools keep leaves out.
- Strengthen lawns & conifers: Autumn fertilisers for lawns and conifers help prepare plants for winter.
- Garden beds & compost: Composting mesh and mulching fleece help you put fallen leaves and garden waste to good use and protect the soil.
- Greenhouse: Insulation film, film fixings and ground anchors keep everything secure in wind and rain.
Now is the perfect time to get your garden ready for winter.




